Bel ve Sırt Ağrısı Çekenler Nasıl Yatmalı?
30 Eyl 2019 Okuma: 87

Bel ve Sırt Ağrısı Çekenler Nasıl Yatmalı?

Hayatımızın yaklaşık üçte biri uykuda geçiyor. Uyanık olduğumuz zamandaki halimizi bile uykuda geçirdiğimiz süre belirliyor. Ne kadar güzel bir uyku çektiysek o kadar zinde bir gün geçirebiliyor, tam tersine uykumuzu alamdıysak ya da belki yattığımız yataktan belki de yatış pozisyonumuzdan kaynaklı rahat bir uyku çekemediysek tüm günümüz yorgun ve ağrılı geçebiliyor. Mesela keyifsiz bir uyku veya rahatsız bir yatak bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Günümüzün güzel geçmemesinin nedeni ağrıyan belimiz olabilir.

Peki Rahat Bir Uyku İçin Ne Yapabiliriz?

Tabi öncelikle yatak seçiminden bahsetmek gerekecek. Aslında piyasada birçok ortopedik yatak var. Bu yüzden deneyerek seçim yapmak en doğrusu olacaktır. Ancak seçim yaparken yatağın çok sert ya da çok yumuşak olmamasına dikkat etmenizi öneririz.

Eskiler beli ağrıyanlara sert zemine yatmalarını söylerlerdi. Bunu yapmayın.

Yastıksız yatmayın, çok yüksek yastık da kullanmayın. Yine ortopedik olan, ne çok alçak ne de çok yüksek yastıkları kullanın.

Kişiden kişiye değişse de en uygun yatış pozisyonu sağ yana yatarak ayakları vücuda doğru çekmektir.  Esas olan yan yattığınızda yandan bakıldığında omurganızın yatay bir doğru oluşturmasıdır.

Uyumadan önce germe egzersizleri yapmanız sizi rahatlatacaktır.

Uyuduğunuz ortamın karanlık ve sessiz olmasına özen gösterin.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

boyun-tutulmasinin-7-nedeni

Boyun Tutulmasının 7 Nedeni

Boyun tutulmasına neden olan 7 faktör....

Devamını Oku
Migren-ameliyati

Migren Ameliyatı

Migren ameliyatı bölgelerine göre değişmek ile beraber 1 ile 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyatın nasıl yapılacağı ise özellikle migren atakları yaşamakta olan kişiler tarafından en fazla araştırılmakta olan konuların arasında yer almaktadır....

Devamını Oku
boyun-fitigindan-korunmanin-yollari

Boyun Fıtığından Korunmanın Yolları

Boyun fıtığından korunmak bizim elimizde. Günlük hayatımızda çok küçük noktalara dikkat edersek daha sağlıklı bir omurgaya sahip olabiliriz....

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube
Spotify