belde-dar-kanal
30 Eyl 2019 Okuma: 90

Belde Dar Kanal

Belde dar kanal (Spinal Stenoz , Lomber Spinal Stenoz, Spinal Stenosis , Stenotik Lomber Spinal Kanal)'ın tedavisi mümkündür. Doğru ameliyat yapıldığı takdirde bel fıtığı gibi yüz güldürücü sonuçlar verir. Omurga kanalı ince, uzun bir boru gibidir. Bu kanalın çapında daralma olursa içinden geçen omurilik ve /veya sinirler sıkışır.

Bu sıkışma ağrıya, uyuşmaya, uzun süre yürüyememeye, sık sık dinlenme istediğine, bacaklarda güçsüzlüğe ileri hallerde idrar ve cinsel fonksiyon bozukluklarına sebebiyet verir . Dar spinal kanalı olan bir hastada küçük bir fıtık bile dayanılmaz ağrılara neden olabilir. 

Belde Dar Kanal Belirtileri

Kanal daralması yavaş gelişir. Bu yüzden başlangıçta şikayete neden olmayabilir. Hastalık ilerleyince, daralma çapı artınca sıkıntılar su yüzüne çıkar. Genellikle şu belirtileri gösterir:

  • Sırt ve bel ağrısı
  • Ayaklarda ağrı, güç kaybı, uyuşukluk
  • Uzun süreli yürüyüşlerde ortaya çıkan kasılmalar
  • Yürürken dinlenme isteği
  • Öne eğik yürüme isteği.

Daha çok yeni memleketinden gelmiş olan bir yaşlı kadın hastam son beş sene içinde yavaş yavaş yürürken öne eğilmesinin arttığını, durmadan yürüme mesafesinin 200 300 metrelerden zamanla azaldığını, en son 2 3 metreye düştüğünü, daha evvel durup dinlenmek zorunda kaldığını ama artık ayaklarının uyuşup takatinin kesildiğini ve düştüğünü anlattı. Bunların hepsi dar lomber spinal kanal hastalığının tipik belirtilerini oluşturmaktadır.

Belde Dar Kanal Tedavisi

Tedavinin cerrahi ya da cerrahı dışı yöntemlerle yapılmasını hastalığın seviyesi belirler. İleri seviyede olan hastalar için ameliyat dışı herhangibir tedavi yoktur. Erken dönemde de aslında gerçek bir tedavi yoktur tedavi palyatiftir.

Ameliyatsız Dar Kanal Tedavisi

İlerlememiş seviyelerde ameliyatsız yöntemler denenebilir. Bunlar istirahat, ilaç tedavisi, enjeksiyon uygulaması, fizik tedavidir. İlaçlar ağrıyı gidermeye yöneliktir. Fizik tedavide ise kasları güçlendirmek, hareket serbestliğini elde etmek amaçlanır. Bunlar dar olan kanalı genişletemezler.

Belde Dar Kanal Ameliyatı

Hastalık ileri derecedeyse, yürüyüş mesafesinde azalma varsa, bacaklarda kasılma veya güç kaybı varsa, idrar kaçırma oluyorsa cerrahi tedaviye başvurulabilir. Mikrocerrahi yöntemiyle küçük kesi açılarak mikroskop yardımıyla görüntüleme yapılır. Ameliyattaki amaç sinirlerdeki basıyı kaldırmaktır. Benim tercihim laminektomi denen kanalın arkasındaki kemiğin tamamını almak değildir.

Flavektomi ve laminada açılan ufak bir delik vasıtası ile kanalın içine girip kalınlaşmış dokuları ve içeri doğru buyumüş çıkıntı yapan kemikleri alarak kanalın bütünlüğne zarar vermeden içten genişletme yöntemidir.

Belde Dar Kanal Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında bel sağlığına dikkat etmek önemlidir. Bel ağrısı yaratacak hareketlerden sakınmak gerekir. Verilen egzersiz programlarını eksiksiz uygulamak ve kilo almamaya itina göstermek esastır.

boyunda-dar-kanal

bel-fitigi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

boyunda-dar-kanal

Boyunda Dar Kanal

İçinden omuriliğin geçtiği kemik kanalın olması gerekenden daha dar olması durumuna boyunda dar kanal denir. Bu darlık omuriliği sıkıştırır ve sinir köklerine baskı yapar......

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube
Spotify