Bel Fıtığı ile Karıştırılan Hastalıklar
30 Eyl 2019 Okuma: 82

Bel Fıtığı ile Karıştırılan Hastalıklar

Bel Omurları Arasında Kayma: Halk arasında bel kayması ile bel fıtığı aynı hastalık sanılabiliyor. Aslında bel kayması ile bel fıtığı hastalıklarının oluşum mekanizmaları tamamen farklı olduğu gibi tedavi şekilleri de birbirinden ayrıdır.

Bel Omurlarının Dejenerasyonu-Kireçlenmesi: Bu hastalıkta diğer bel hastalıklarında görülen bacak semptomları yerine bel ağrısı daha ön plandadır. Bacak ağrılarından daha az şikayetçidirler. Fakat aynı hastalarda kalça ve diz kireçlenmeleri de mevcutsa hastalık bel fıtığıyla karışabilir.

Kalça Kireçlenmesi: İleri yaşlarda sık görülen, genç insanlarda da daha önce geçirilmiş kalça travmalarına bağlı olarak görülen bu hastalık, hasta ayağa kalkıp yürüdüğünde kalçasına binen yük nedeniyle artar ve geceleri de dayanılmaz ağrılara yol açabilir. Çekilen kalça grafisi ve klinik muayene ile hastalığı saptamak kolaydır. İleri seviyelerde kalça protezi gerekebilir.

Fibromiyalji: Bel kaslarında görülen ağrılardır. Hastanın, vücudundaki bel ve boyun kaslarındaki spazmlar nedeniyle iş gücü kaybı dönemleri ve kronik depresyona yol açabilir.

Diz Kireçlenmesi: Diz ekleminin kireçlenmesi, kalça kireçlenmesi gibi ileri yaş ve kilolu hastaların problemidir. İleri derecelerde protez takılması ameliyatı gerekebilir.

Ayakta Yer Alan Sinir Tuzaklanmaları: Kaval kemiği veya ayak bileğinde iki ayrı sinir sıkışması bel fıtığını taklit edebilir. Bu nedenlerle bel fıtığı ameliyatı olan hastalara rastlanabilir.

Kalça Kırıkları: Kalçası kırık bazı hastalar bel fıtığı zannedilerek ameliyat edilmiş olabilirler.

Bel Omurlarında Kırılma: Bel omurlarındaki kırıklar da çok şiddetli bel ağrısı yaparak bel fıtığını taklit edebilirler. Bunların tedavisi ya kırık kemiğinin içine kemik çimentosu dökmek suretiyle ya da pedikül vidasıyla stabilizasyon (ki buna platin takma ameliyatı da denir) yapılır.

Faset Eklem Ağrıları: Beldeki küçük eklem olan faset eklemlerin ağrıları radyofrekans termokoagülasyon usulüyle faset eklemin siniri etkisizleştirilerek tedavi edilir.

Faset Eklem Sinovial Kistleri: Bunlar da aynı bel fıtığı gibi belden çıkan siyatik sinir köklerine baskı yaparak ağrı yaratırlar. Umumiyetle ameliyat edilirler. Ameliyatı bel fıtığı ameliyatına göre daha basit olmakla birlikte Dr. Halit Togay tarafından ameliyatsız bir yöntemle de tedavi edilebilirler.

Omurga ve Omurilik Tümörleri: Bunlar da sıklıkla bel fıtığı zannedilerek tedavi edilmektedirler. Dikkatli bir muayene ile kolayca tanı konur.

Spinal Arteryovenöz Malformasyonlar: Hastalar siyatik sinir ağrısı ile başvurabilirler ve bunların arasında bel fıtığı tedavisi alanlar vardır. Halbuki kanadığı takdirde çok ciddi neticelere varabilir. 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bel-fitigi-tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığının seviyesine ve hastanın yaşadığı şikayetlere göre ameliyatlı ya da ameliyatsız bel fıtığı tedavisi tercih edilir....

Devamını Oku
bel-fitigi-ameliyati

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatı günümüzde mikro cerrahi yöntemi ile ameliyat edilmektedir. Bu yöntemin kullanıldığı tedavi sonrasında iyileşme süreci açık ameliyatlara göre çok daha konforlu ve kısadır....

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube
Spotify