Baş Ağrısı
30 Eyl 2019 Okuma: 59

Baş Ağrısı

Baş Ağrısı Nedir?

Hemen hemen herkes bir şekilde baş ağrısı sıkıntısıyla karşı karşıya kalmıştır. Baş ağrısına neden olan yaklaşık 300 etken vardır. Bunların her birinden bahsetmek mümkün değildir ama sık karşılaşılan 3 neden hakkında bilgi verebiliriz. Bunlar;

Gerilim tipi baş ağrısı

Migren tipi baş ağrısı

Sinüzit

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Bu ağrı en çok karşılaşılan tip ağrıdır. Çok karşılaşılmasına rağmen tam olarak nedeni hala anlaşılamamıştır. Hafiften orta şiddete doğru eğilim gösteren bir ağrı tipidir.

Yaşam şartı alışkanlıklarını düzenlemek ve ilaç yardımı bu ağrılardan uzak kalmayı sağlayabilir. Stres, depresyon, kaygı, kötü duruş, biçimsiz veya sürekli aynı pozisyonda çalışmak bu baş ağrılarının tetikleyicisidir.

Gerilim tipi baş ağrıları hafif veya orta şiddetteki ağrının yanı sıra alın bölgesinde gerginlik, kafa derisinde, boyunda ve omuz kaslarında hassasiyet ve iştah kaybı gibi belirtiler verebilir.

Migren Nedir?

Genellikle atak halinde gelen orta ve çok şiddetli baş ağrısıdır. Yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan, normal faaliyetleri engelleyen bir hastalıktır. Baş ağrısının yanı sıra bulantı, ışığa ve ses karşı duyarlılık da eşlik edebilir. Yiyecekler, içecekler, katkı maddeleri, ilaçlar, parlak ışıklar, kokular, endişe, aşırı duygu patlamaları,depresyon, yaşam tarzındaki değişiklikler migrenin tetikleyici unsurlarındandır. Migren hastalığıyla nöroloji uzmanları ilgilenir. Devam eden araştırmalarla birçok tedavi yöntemi gelişmektedir. Bunlardan biri de cerrahi tedavidir.

Migren Ameliyatı hakkında bilgi için tıklayın.  

Sinüzit Nedir?

Burun çevresindeki boşlukların iltihaplanmasıyla sinüzit oluşur. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonucunda gelişir. Başta, yüzde ve göz çevresinde ağrıya neden olur. Sinüzit hastalığıyla kulak burun boğaz uzmanları ilgilenir. 

Beyin tümörü ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın. 

Beyin kanamaları ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın. 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gergin-omurilik-sendromu
Gergin-omurilik-sendromu

Gergin Omurilik Sendromu

Omuriliğin omurgaya göre fazla büyümesiyle gerginl...

Devamını Oku
Kyphosis-kamburluk
Kyphosis-kamburluk

Kifoz (Kamburluk)

Kifoz, kamburluk olarak da bilinen, omurganın öne ...

Devamını Oku
Dirsekte-sinir-sikismasi-ulnar-oluk-sendromu
Dirsekte-sinir-sikismasi-ulnar-oluk-sendromu

Dirsekte Sinir Sıkışması (Ulnar Oluk Sendromu)

Dirseğin bükülmesi sonucu ulnar sinir gerilir ve s...

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube