Baş Ağrısı
30 Eyl 2019 Okuma: 88

Baş Ağrısı

Baş Ağrısı Nedir?

Hemen hemen herkes bir şekilde baş ağrısı sıkıntısıyla karşı karşıya kalmıştır. Baş ağrısına neden olan yaklaşık 300 etken vardır. Bunların her birinden bahsetmek mümkün değildir ama sık karşılaşılan 3 neden hakkında bilgi verebiliriz. Bunlar;

Gerilim tipi baş ağrısı

Migren tipi baş ağrısı

Sinüzit

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Bu ağrı en çok karşılaşılan tip ağrıdır. Çok karşılaşılmasına rağmen tam olarak nedeni hala anlaşılamamıştır. Hafiften orta şiddete doğru eğilim gösteren bir ağrı tipidir.

Yaşam şartı alışkanlıklarını düzenlemek ve ilaç yardımı bu ağrılardan uzak kalmayı sağlayabilir. Stres, depresyon, kaygı, kötü duruş, biçimsiz veya sürekli aynı pozisyonda çalışmak bu baş ağrılarının tetikleyicisidir.

Gerilim tipi baş ağrıları hafif veya orta şiddetteki ağrının yanı sıra alın bölgesinde gerginlik, kafa derisinde, boyunda ve omuz kaslarında hassasiyet ve iştah kaybı gibi belirtiler verebilir.

Migren Nedir?

Genellikle atak halinde gelen orta ve çok şiddetli baş ağrısıdır. Yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan, normal faaliyetleri engelleyen bir hastalıktır. Baş ağrısının yanı sıra bulantı, ışığa ve ses karşı duyarlılık da eşlik edebilir. Yiyecekler, içecekler, katkı maddeleri, ilaçlar, parlak ışıklar, kokular, endişe, aşırı duygu patlamaları, depresyon, yaşam tarzındaki değişiklikler migrenin tetikleyici unsurlarındandır. Migren hastalığıyla nöroloji uzmanları ilgilenir. Devam eden araştırmalarla birçok tedavi yöntemi gelişmektedir. Bunlardan biri de cerrahi tedavidir.

Migren Ameliyatı hakkında bilgi için tıklayın.

Sinüzit Nedir?

Burun çevresindeki boşlukların iltihaplanmasıyla sinüzit oluşur. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonucunda gelişir. Başta, yüzde ve göz çevresinde ağrıya neden olur. Sinüzit hastalığıyla kulak burun boğaz uzmanları ilgilenir.

Baş Ağrısını Hemen Ne Keser?

Bazı değişkenlerden uzak durmak baş ağrısı ataklarını azaltabilir. Susuzluk, açlık ve uykusuzluk baş ağrısı yapabileceğinden bu durumlardan uzak durmak, aşırı kafein ve alkol tüketmemek baş ağrısı ataklarını azaltacaktır.

Geçmeyen Baş Ağrısı Neden Olur?

Geçmeyen baş ağrılarının büyük bir bölümü beyinde bir problem oluşturmaz. Hipertansiyon ve metabolik bazı durumlarda ise baş ağrısı görülebilir. Kalp, mide, KOAH, astım ve benzeri kullanılan bazı ilaçlarda baş ağrısına sebep olabilir.

Strese Bağlı Baş Ağrısı Nerede Olur?

Strese bağlı yani gerilim tipi denen baş ağrılarının başlıca belirtileri arasında; Kafada doluluk hissi ile beraber baş ağrısı, alın ya da şakaklarda ortaya çıkan basınç hissi, kafa derisinde, boyunda ve omuz kaslarında hassasiyet strese bağlı baş ağrısının göstergeleridir.

Aşırı Stres Baş Ağrısı Yapar mı?

Sinir, kaygı bozuklukları, korku ve endişe sebebi ile oluşan, stres ve baskı altında kalındığında nükseden, öğleden sonra daha sık görülen baş ağrılarının gerilim tipi baş ağrısı olarak isimlendirilir.

Baş Ağrısı En Fazla Kaç Gün Sürer?

Epizodik gerilim baş ağrıları 1 ay içerisinde 15 günden az; kronik gerilim baş ağrıları ise ayda 15 günden fazla devam edebilir.

Göze Vuran Baş Ağrısı Neden Olur?

Genel olarak bakıldığı zaman göze vuran baş ağrısının en çok görülen sebebi küme tipi baş ağrısıdır. Küme tipi baş ağrısında dayanılmaz olan, şiddetli ağrı, sık olarak bir gözün etrafından başlayan bir şekilde yayılım gösterebilmektedir. Ağrı bazı zamanlarda yüz, boyun, omuz, baş ve diğer alanlara da yayılabilir.

Beyin tümörü ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Beyin kanamaları ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Beyin-tumoru

Beyin Tümörü

Beyin tümörleri, kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin... alanına göre belirtiler...

Devamını Oku
Omurilik-tumoru

Omurilik Tümörü

Omurga tümörleri, omurga ve omuriliği oluşturan kemiklerde ya da sinir veya diğer yumuşak dokularda ortaya çıkan tümörlerdir... Tümörlerin kaynağı iki türlü ......

Devamını Oku
dizin-dis-kisminda-sinir-sikismasi--peroneal-sinir-tuzaklanmasi

Dizin Dış Kısmında Sinir Sıkışması (Peroneal Sinir Tuzaklanması)

Dizin dış yanındaki bölgede sinirin bası altında ezilmesiyle oluşur. Bacakta duyu azalması veya hissin tamamen kaybolma durumu söz konusudur. Düşük ayak denilen bu durum hastalığın ciddiyetini de ortaya koyar....

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube
Spotify