bel-egzersizleri
30 Eyl 2019 Okuma: 108

Bel Egzersizleri

Bel ağrıları için egzersizler bulunur. Egzersizler sayesinde ağrılar hafifler. Bu egzersizler şu şekilde yapılabilir:

Rahatlama

Önce düz ve sert bir zemine yatılır. Dizler büküldükten sonra destek için kalça altına yastık konulur. 5 dakika bu şekilde kalınıp rahatlama sağlanır.

Sırt ve Boyun Gerdirme İçin Egzersiz

Ayağa kalkılır. Kafa öne ve arkaya doğru hareket ettirilir. Birkaç saniye bu hareket yapıldıktan sonra sağ ve sola doğru harekete ettirilir. Birkaç saniye de bu hareket yapılır.

Yarı Eğilme Egzersizi

Ayaktayken eller bacakların üst kısmından dizin üst kısmına kadar gerdirilir. Bu sayede sırt kasları çalışır.

yari-egilme-egzersizi

omuz-egzersizi

gerdirme-egzersizi

Gerdirme Egzersizi

Ayaktayken sağ el yukarı kaldırılır ve sol el bacağın üst kısmına konulur. Sol tarafa doğru vücut gerdirilir. Germe derecesi giderek arttırılır fazla kasılma hissedilirse daha fazla gerilme yapılmamalıdır. Sonrasında tam tersi yapılır ve set tamamlanır. Bu hareket 10 kere yapılabilir.

Sırt Egzersizi

Sert ve düz bir zemine sırt üstü uzandıktan sonra dizler bükülür. Ayaklar yere basar ve bel yukarı kaldırılıp yere değdirilir. Bu hareket 10 kere yapılabilir.

Omuz ve Bel Egzersizi

Sert bir zemine sırt üstü uzandıktan sonra kalça hafifçe yukarı kaldırılıp bel de yukarı kaldırılır. Yukarı kaldırılıp sonrasında yere temas edilir. Bu hareket 10 kere yapılabilir.

Sırt Üstü Diz ve Göğüs Egzersizi

Sırt üstü zemine yatarken dizler bükülür ve sağ dizi karna doğru çekildikten sonra bacağın arka tarafı tutulur. Bacak iyice kendine doğru çekilir. Birkaç saniye bu hareket yapıldıktan sonra sol bacakla da aynı hareket yapılır. En son olarak iki bacakta tutularak kendine doğru çekilir. Set böylece tamamlanmış olur. Bu setleri 5 kere tekrarlamak gerekir.

sirt-ustu-diz-ve-gogus-egzersizi

kedi-deve-egzersizi

omuz-ve-bel-egzersizi

Kedi Deve Egzersizi

Kedi deve egzersizi sırtın rahatlamasını sağlar. Yüz üstü yere dönülür ve kedi gibi 4 ayak üstünde durur pozisyon alınır. Sırt düz hale getirilir. Sırt önce kambur bir hal alarak yukarı doğru yükseltilir sonrasında omurlar aşağı doğru indirilir.

Yüz Üstü Egzersiz

Yüz üstü yatılır. Baş kaldırılır ve tekrar yere yakınlaştırılır. Bu hareket 10 kere yapılabilir.

Omuz Egzersizi

Yüz üstü yerde yatar pozisyonundayken karnın altına yastık konulur. Kollar bacakların yanına konulur. Sonrasında omuzlardan ve sırttan destek alarak yerden kalkılır. Bu sırada ellerden destek alınmaz. Bu hareket 5 kere yapılabilir.

yuz-ustu-egzersiz

sirt-egzersizi

yana-donme-egzersizi

Yana Dönme Egzersizi

Sırt üstü uzanılır. Sağ ayak sol ayağın üstüne atılır ve belden yukarısı hareket etmeden sadece bel aşağısı hareket edecek şekilde sağa dönülür. Sonrasında bu hareketin tam tersi yapılarak set tamamlanır. Bu hareket 5 kere yapılabilir.

Yarı Mekik Egzersizi

Sırt üstü düz zeminde uzanılırken dizler bükülür ve ayaklar yerde kalır. Ellerle dizlere uzanmaya çalışılarak yarı kalkış sağlanır. Bu hareket 10 kere yapılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Facebook
Twitter
Youtube
Spotify