Kanal Darlığı

omurga-kanal-daralmasi-nedir

Omurga Kanal Daralması Nedir?

Omurga kanal daralması genellikle ileri yaşlarda açığa çıkan cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.Omurilik kanal daralması belirtileri fıtık probleminin belirtileri ile benzerlik göstermektedir...

Devamını Oku
boyunda-dar-kanal

Boyunda Dar Kanal

İçinden omuriliğin geçtiği kemik kanalın olması gerekenden daha dar olması durumuna boyunda dar kanal denir. Bu darlık omuriliği sıkıştırır ve sinir köklerine baskı yapar.....

Devamını Oku
belde-dar-kanal

Belde Dar Kanal

Bel fıtığından söz ederken insanlardaki bazı yanlış kanaatleri ortadan kaldırmak için "dar kanal" bahsine de değinmemiz gerekmektedir...

Devamını Oku

Omurga Kanal Darlığı, bel ve boyunda görülen problemleri yoğun ağrı ve uyuşma hissine neden olmaktadır. İleri derecede kanal darlığı problemi ise güç kaybına yol açmaktadır. Omurilik çevresinde gelişen kanal darlığı probleminin tıp literatüründeki tanımı Lomber Spinal Stenoz'dur. Omurilik kemik ve bağ dokuları ile sarılmıştır. Bu dokuların kireçlenerek omuriliğe baskı oluşturması sonucunda açığa çıkan kanal darlığı problemi ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.  

Omurga Kanal Darlığı Nedir?

Omurga Kanal darlığı problemi omurilik çevresinde bulunan kemik ve bağ dokularının kireçlenmesi sebebi ile omuriliğe baskı oluşturması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kadınlar erkeklere oranla çok daha sık görülen kanal darlığı sonradan açığa çıkan bir problem olmakla birlikte doğumsal olarak omuriliğin geçtiği kanalın dar bir şekilde gelişmesi sonucunda da gelişebilmektedir. Omuriliğin sinirlere giden dokuların; kemik erimesi, yaşlanma ve kireçlenmesi sonucunda kanal darlığı oluşmaktadır.

Genellikle bel bölgesinde açığa çıkan kanal darlığı problemi ilerleyici özellik taşımaktadır. Bu nedenle tedavide geç kalınmamalıdır. Tıp literatüründe lomber spinal stenoz olarak da tanımlanan kanal darlığı probleminin tedavisi cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilmektedir.

Kanal darlığına karşı alınabilecek önlemler ise şu şekildedir;

  • Yaşam tarzının kemik ve kas dokusunun sağlığını koruyucu şekilde düzenlenmesi
  • Bel bölgesinin çarpma, düşme gibi kazalardan korunması
  • Egzersiz yapılması (özellikle yüzme)
  • Duruş bozukluklarının düzeltilmesi

Kanal darlığı probleminin açığa çıkardığı semptomlar bel fıtığı belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli bir doktora başvurulması; hem doğru tanı hem de nitelikli tedavi süreci yaşanması açısından büyük önem taşımaktadır. 

Kanal Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Kanal darlığı belirtileri; bacaklarda yoğun ağrı, yanma, karıncalanma ve yürüme güçlüğü gibi problemlerdir. Aynı zamanda hasta uzun süre yürüyememekte, öne doğru yürümeye başlamakta ve sürekli dinlenme ihtiyacı duymaktadır. Kanal darlığı boyun ve belde görülmektedir. Tedavi yöntemleri arasında fizik tedavi, yüzme ve doktor kontrolünde uygulanacak çeşitli egzersizler bulunmaktadır. İleri derece Omurga kanal darlığı problemlerinde hasta uyuşma ve ağrı hisleri sebebi ile uykusundan uyanıyorsa ayrıntılı bir tanı değerlendirme süreci sonrasında cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde mikro cerrahi yöntemleri ile uygulana kanal darlığı ameliyatları mutlaka işin ehli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Omurilik ve sinirlere uygulanan baskıyı giderme amacıyla uygulanan ameliyat sürecinden sonra hasta egzersizleri aksatmamalı, omurgalarını düşme, çarpma ve darbe gibi travmalardan korumalıdır.

Kanal darlığının neden olduğu belirtileri yaşayan hastalar genellikle kronik ağrı yaşamakta ve bu ağrı nedeni ile duruşlarını yeniden düzenlemektedir. Ancak ileri derecede ağrı hissinin ve hareket kısıtlılığının önüne geçilebilmesi için mutlaka alanında tecrübeli bir uzmana başvurulması gerekmektedir. 

Kanal Darlığı Oluşum Süreci

Kanal darlığı problemi genellikle bel ağrısı şikayeti ile açığa çıkmaktadır. Bel fıtığı semptomları ile benzer semptomlar vermesi sebebi ile tanısı geç konulabilmektedir. Omurilik insanın dik durmasını sağlamaktadır. Omurlar arasında amortisör görevi üstlenen diskler ise birtakım nedenler ile deformasyona uğrayarak sinirlere baskı yapmaktadır. Bu durum ise kanal darlığı problemine neden olmaktadır. Kanal darlığı problemi yoğun bel ağrısı çekmektedir. Bu nedenle dik durmakta zorlanmakta ve pozisyonları gittikçe kamburlaşmaktadır. Omurgalar arasındaki bağların zamanla kireçlenmesi ve kalınlaşması sonucunda gelişen kanal darlığı probleminin önüne geçilmesi adına egzersiz programlarının aksatılmaması gerekmektedir. 

Kanal Darlığı Nedenleri Nelerdir?

Kanal darlığı probleminin başlıca nedeni kemik ve kas dokunun zaman karşı direnememesi ve deformasyona uğramasıdır. Aynı zamanda birtakım sistemik hastalıklar ve ağır travmalar da kanal darlığı problemine neden olabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki; kanal darlığı ve bel fıtığı problemleri aynı değildir. Kanal darlığı problemi çok daha ciddi semptomlara neden olurken aynı zamanda tedavi süreci de bel fıtığı tedavisine oranla oldukça meşakkatlidir. Bel fıtığında bacaklara giden sinirler sıkışma yaşarken kanal darlığında tüm sinirlere sıkışma yaşamaktadır. 

Kanal Darlığı Tedavisi

Kanal darlığı problemi genellikle ileri yaşlardaki kişilerde görülen bir problemdir. Hareket kısıtlığı ve yoğun ağrıya doğruya neden olan bu problemin tedavisinde öncelikle ağrı kontrolü sağlanmaktadır. Bunun için ilaç tedavisi ve destekleyici fizik tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. 

Kanal darlığı tedavisinin başarısında hastanın yaşam tarzında  ve ev yaşamında birtakım değişiklere gitmesi de katkı sağlamaktadır. Kanal darlığı problemi yaşayan hastanın eğilmesi, eğilerek yerden bir şey alması, yukarı doğru sert bir şekilde uzanması sakıncalıdır. Bu nedenle ev eşyalarının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. 

Kanal darlığı probleminde doğru teşhis ve nitelikli tedavi uygulanması hem hasta hem de doktor açısından oldukça konforlu bir süreç yaşanmasını sağlamaktadır. Günümüzde omurga hastalıklarının birçoğu gibi kanal darlığı problemi de mikro cerrahi yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.  

Kanal Darlığı Ameliyatı

Kanal darlığı probleminin tedavisinde cerrahi dışı yöntemler fayda sağlamadığında ameliyat ile tedavi seçeneği uygulanmaktadır. İlaçla tedavi ya da fizik tedavi yöntemleri ile ağrı kontrolünün sağlanamadığı durumlarda uygulanan ameliyat sonucunda kanal darlığı semptomları ortadan kalkacak ve hasta yaklaşık 2 ay sonra günlük aktivitlerine tekrar dönebilecektir.

Kanal darlığı ameliyatında mikro cerrahi yöntemin uygulanması;

  • Ameliyat ve iyileşme süresini kısaltmaktadır.
  • Kanama ve enfeksiyon riskini azaltmaktadır.
  • Sinir hasarı yaşanma riski azalmaktadır.
  • Hastanın ameliyat sonrasında kısa sürede ayağa kalkmasını sağlamaktadır. 

Omurga Kanal darlığı ameliyatında tüm risk faktörlerinin önüne geçilebilmesi adına doktor seçimine önem verilmelidir. 

Kanal Darlığı Sıkça Sorulan Sorular

1. Kanal Darlığında Ameliyat Gerekli midir?

Kanal darlığı probleminin tedavisinde öncelik ağrı kontrolünün sağlanması ve kireçlenen dokuların sağlıklı bir yapıya kavuşturularak hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Bu nedenle egzersiz ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak bu uygulamalar yeterli olmadığında ameliyata ihtiyaç duyulabilmektedir. 

2. Kanal Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Kanal darlığının belirtisi bel ağrısıdır. Ve bel ağrısı nedeni ile hareketlerinin kısıtlanmasıdır. 

3. Bel Fıtığı Kanal Darlığına Neden Olur mu?

Bel fıtığı problemi omurlar arasında bulunan disklerin deformasyon sonucunda omurlardan taşmasıdır. Kanal darlığı ise bu dokuların kireçlenmesi sonucunda açığa çıkmaktadır. 

4. Kanal Darlığı İçin Ameliyat Kesin Çözüm mü?

Kanal darlığı ameliyatı problemin giderilmesinde oldukça etkilidir. Ancak yaşam tarzının düzenlenmesi de kanal darlığı probleminden korunmak için faydalı olmaktadır. 

Facebook
Twitter
Youtube
Spotify