Hidrosefali
30 Eyl 2019 Okuma: 58

Hidrosefali

Hidrosefali Nedir?

Anlaşılır bir tanım yapmak gerekirse kafa içindeki su miktarının artmasıyla kafanın büyümesine hidrosefali denir. Kafanın içinde ventriküller (karıncık) vardır. Kafamızın içinde arttığını söylediğimiz su aslında beyin - omurilik sıvısıdır. Birçok işlevi olan bu sıvının en önemli görevi şiddetli çarpmalarda beyni korumaktır. Ayrıca bu sıvılarda tıpkı kanda olduğu gibi besleyici maddeler de vardır. Yan karıncıklardaki beyin - omurilik sıvısı beynin ortasındaki karıncığa akar ve oradan da daha ince olan bir kanaldan dördüncü karıncığa gider.

Omuriliğin merkezine kadar bu akış devam eder. Dördüncü karıncıktan çıkan beyin - omurilik sıvısı omuriliğin ve beynin çevresinde dolaştıktan sonra beyin yüzeyindeki toplardamarlara emilerek geri döner. İşte, karıncıkların genişlemesi sonucu beyin - omurilik sıvısının basıncının ve miktarının artması hidrosefali hastalığını meydana getirir.

Hidrosefali Belirtileri (Bebeklik döneminde)

  • Kafanın büyük olması
  • Huzursuz olmak
  • Sürekli uykulu hal
  • Beslenmedeki bozukluk
  • Kusma
  • Gözlerdeki batan güneş görünümü
  • Bıngıldaktaki kabarıklık

Bunların dışında baş ile göğüs arasındaki uyumsuzluk, erken doğan bebeklerde kafada patlama tarzı büyümeler de hidrosefalinin belirtileri arasındadır. Muayene sırasında bebeğin başını zor kontrol edebilmesi gözlenebilir. Hidrosefali hastası olan çocuklarda bazen baş ağrısı, yürüme bozukluğu, derslerde düşüş gibi gözlemler de dikkat çeker.

Hidrosefali Tedavisi

Hidrosefali Ameliyatı: Fazla sıvının vücudun başka yerine gönderilmesine yönelik uygulamalar yapılır. 3.ventrikülostomi, şant ameliyatlarını bunlar içinde sayabiliriz. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

skolyoz-nedir
skolyoz-nedir

Skolyoz

Skolyoz, omurganın göğüs (thoracic) veya bel (lumb...

Devamını Oku
Beyin-tumoru
Beyin-tumoru

Beyin Tümörü

Beyin tümörleri, kafatası içerisinde büyüyerek bey...

Devamını Oku
Omurilik-tumoru
Omurilik-tumoru

Omurilik Tümörü

Omurga tümörleri, omurga ve omuriliği oluşturan ke...

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube