Bel Fıtığı Olan Dağcılar ve Yürüyüşçüler İçin Öneriler
30 Eyl 2019 Okuma: 86

Bel Fıtığı Olan Dağcılar İçin Öneriler

Sporcularda Bel Fıtığı

Doğa sporları yapan sporcuların lokomotor sistemin çeşitli noktalarında şikayetleri olmaktadır. Ayak, ayak bileği, diz, kalça ve tabi bel bu sporcuların en çok şikayet ettiği bölgelerdir. Trekking ve dağcılık sırasında yaygın olarak sırt çantası kullanılmaktadır.

Bazı şartlarda dağcılar 15 günlük kumanyaları da dahil olmak üzere çadırlarını, uyku tulumlarını ve ocaklarını sırt çantalarında taşımaktadırlar. Günübirlik trekkingler için daha az malzeme taşınmakla birlikte bazı şartlarda bel için daha zararlı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Uzun ekspedisyonlarda yüklerin ciddi bir kısmı hamallar ve katırlar vasıtasıyla taşınmaktadır. Sırt çantasında bile taşınsa bu sırt çantaları kemerli olmaktadır. Kemerli sırt çantaları sırt çantasının ağırlığını omuzlara ve dolayısıyla belden ziyade leğen kemiğine (pelvis) iletmektedir. Bu büyük sırt çantaları omuz kayışları daha çok denge sağlamak için kullanılmaktadır. Eğer günübirlik bir yolculuk yapıyorsak daha çok bel kemersiz sırt çantası kullanmaktayız. Bu durumda leğen kemiğine iletilen ağrılık omuzlar ve bel üstünden iletilmektedir. Eğer günübirlik yürüyüş yapacaksak az doldurulmuş bel kemerli bir sırt çantasını tercih etmek bel sağlığımız için çok daha faydalı olacaktır.

Sırt çantasından başka, ayakkabılar da dağda belimizin rahatı için önemlidir. Özellikle hızlı inişlerde dağcının topuklarının kaya yüzeye sertçe vurması travma dalgasının bele iletilmesine sebep olur. İniş sırasında mümkün olduğu kadar yumuşak ve kısa adımlarla inmek; diz, ayak ve kalça eklemlerimizin sağlığı kadar belimizin sağlığı için de mühimdir. Kaya tırmanışı yapan dağcılarda koşum (harness) kullanımı belden geçen basit düğümlü halkalardan daha az zararlı olmakla birlikte yine de kayadan düşme anında sporcunun beline ciddi bir travma etkisi yaratabilir. Koşum kullanmak basit ip halkalarını kullanmaktan daha az zararlıdır.

Günlük yürüyüşlerde terli vücutla verilen molalarda bel, sırt ve boyun adalelerinin ağrılı kramplarına (kulunç) çok sık rastlanır. Yere oturmak da bel için zorlayıcı etkiler yapabilir. Eğer mümkünse molalarda yüksek bir taşın üstüne oturmak ve terli giysileri bir an önce değiştirmek bu tip ağrılardan kaçınmak için önemlidir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bilgisayar-kullanirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel ve boyun fıtığına maruz kalmamak adına bilgisayar kullanırken nelere dikkat edilmelidir?...

Devamını Oku
Migren-agrilarini-tetikleyen-9-besin

Migren Ağrılarını Tetikleyen 9 Besin

Bazı yiyecek ve içecekler migren ağrılarına sebep olabilir....

Devamını Oku
Hipofiz-adenomu-nedir-tedavi-secenekleri-nelerdir

Hipofiz Adenomu Nedir, Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Hipofiz adenomu nedir, tedavi seçenekleri nelerdir, ameliyatı riskli midir, nedenleri, belirtileri ve tanı yöntemleri nelerdir?...

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube
Spotify