Karpal Tünel Sendromu (Sinir Sıkışması)

hamilelerde-karpal-tunel-sendromu

Hamilelerde Karpal Tünel Sendromu

Hamilelerde karpal tünel sendromu görülmesinin nedenleri nelerdir? Hamilelerde görülen el bileğinde sinir sıkışmasının tedavisi nasıl yapılır?..

Devamını Oku

3 tane sinir el kaslarının çalışmasını ve eldeki duyuların hissedilmesini sağlar. Median sinir bunların en büyüğüdür. El bileğinden avuç içine bir tünel içinden ulaşır. Median sinir bu tünelde sıkışırsa içeride basınç artar, tünel daralır ve karpal tünel sendromu oluşur. Karpal tünel sendromunun diğer adı el bileğinde sinir sıkışmasıdır. 

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

Ellerini sürekli kullanarak iş yapanlarda çok görülür. Ev işi yapanlar, dantel işleyenler, bilgisayar kullananlar, müzik aleti çalanlar buna örnektir. Şeker, hipotroidi, romatoid artrit gibi hastalıkları olan kişilerde karpal tünel sendromu riski yüksektir. Ayrıca aşırı kilolular da risk altındadır.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

  • Elde güçsüzlük
  • Eldeki erken yorulma belirtileri
  • Parmaklarda karıncalanma hissi

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Ameliyatsız Karpal Tünel Tedavisi: Tedavi yöntemlerinin ilk aşaması cerrahi dışı yöntemdir. Bilek hareketlerinde kısıtlama, ilaç kullanımı dinlenme, çeşitli fizik tedavi uygulamaları bunlardan bazılarıdır. Ancak bu yöntemler hastalığın erken döneminde faydalıdır.

 Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı: Eğer hastalık ilerlemişse tedavi cerrahidir. Cerrahi önerilen hastaların ameliyattan kaçmaları durumunda sinirlerde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir. Nispeten kolay bir ameliyattır. Tünelin gevşetilmesi esastır. Kısa süren ameliyat sonrasında hastalar genellikle aynı gün evlerine dönebilirler. 

Dirsekte sinir sıkışması için tıklayın.

Dizin dış kısmında sinir sıkışması için tıklayın.

Facebook
Twitter
Youtube
Spotify