Beyin Kanamaları
30 Eyl 2019 Okuma: 86

Beyin Kanamaları

Beyin Kanaması Nedir?

Beyin kanaması birçok farklı nedene bağlı oluşabilir. Yüksek tansiyon, darbe, beyindeki damarlarda zayıflamayla birlikte kan birikmesi sonucu oluşan anevrizmalar, kanama bozukluğu, damar bozukluğu, kanamayı arttıran karaciğer hastalığı bu nedenler arasına girebilir. Genellikle 50 yaşın altındaki kişilerde darbe sonucu beyin kanaması görülürken 50 yaşın üstündeki kişilerde anevrizmalar ve yüksek tansiyon başroldedir. Kanamaya yol açan etmenler kanamanın olduğu bölgede ağır ağır yıpranmaya sebep olmasından ötürü ileri aşamaya geçene kadar belirti vermez. Önemli olan beyin kanamasından şüpheleniyorsanız zaman kaybetmeden bir hekime görünmenizdir. Basit bir baş ağrısı bile olsa küçümsemeden muayene olmanız gerekir.

Beyin Kanaması Belirtileri

Belirtiler kanamanın oluştuğu bölgeye göre değişir. Mesela beynin görmeyle ilgili bir bölgesinde kanama oluştuysa görmede sıkıntı, konuşmayla ilgili bir bölgesinde kanama oluştuysa konuşmada bir bozukluk meydana gelebilir.

Vücudun bir tarafında gerçekleşen güçsüzlük, denge bozukluğu beyin kanaması belirtisi olabilir.

Beyin sapında kanama oluştuysa kişi komaya girebilir.

Baş ağrısı sık görülen belirtidir fakat her baş ağrısı tabi ki beyin kanaması belirtisi olmayabilir. Daha önce de dikkat çektiğimiz gibi en ufak bir şüphe dahi olsa hekime başvurmakta fayda vardır. Beyin kanamasına bağlı baş ağrıları genellikle şiddetlidir. Uykudan uyandıracak kadar can sıkan ağrılardır. Hastalar bu ağrıları tarif ederken "Ben ömrümde böyle bir ağrı görmedim, kafam yerinden çıkacak gibiydi, sanki bıçak saplanıyordu" gibi cümleler kullanırlar.

Diğer belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Bilincin zayıflaması, çevrede oluşan olaylara, seslere karşı kayıtsız kalmak
 • Uykulu hal
 • Konuşma zorluğu ve konuşanları anlayamama
 • Yutkunmada güçlük
 • Denge bozuklukları
 • Yazarken ya da okurken zorlanma
 • Elde titreme
 • Vücudun bir yanında oluşan güçsüzlük
 • Midenin bulanması, kusma
 • Duyuların zayıflaması (Tat almama gibi)
 • Uyuşma, karıncalanma
 • Görme bozukluğu, gözün istemsiz kayması, göz kapağının düşmesi

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

Beyin kanaması ağır ilerleyebilir. Bu yüzden örneğin darbe sonucu kanama gerçekleştiyse kısa zamanda belirti vermeyebilir, beyin kanaması yaşandığı anlaşılmayabilir. Belirtilerinde bahsettiğimiz gibi bazı bulgular başka hastalıkların belirtisi olabilir. Ancak her ihtimale karşı yukarıdaki belirtiler gözlemleniyorsa bir hekime başvurmak gerekir.

Beyin Kanaması Tedavisi

Tedaviden önce kanamaya neden olan durumun ve kanamanın hangi bölgede olduğunun tespit edilmesi için çeşitli testler ve tetkikler yapılacaktır. Beyin kanamasının nedeni, çapı ve yerine göre tedavi yöntemi belirlenecektir.

Beyin Kanaması Ameliyatı

Kanamayı durdurmak için ve beyni baskılayan şişliği azaltmak amacıyla cerrahi tedavi uygulanabilir. Ağrıyı geçirmek için ilaç yardımı alınabilir. 

Kaç Çeşit Beyin Kanaması Vardır?

Kafa içerisinde meydana gelen kanamalar 4 sınıf altında incelenebilir. Epidural kanama kafatası ile beyin zarı arasında meydana gelir. Subdural kanama beynin kalın zarıyla beyin dokusunun üstünde yer alan örümcek zarın arasında görülür. Subaraknoid kanamalar beyin boşluklarında görülürken intraserebral kanama beyin dokusunun içinde olmaktadır.

Beyinde Kanama Olursa Ne Olur?

Beyin kanamaları çok acil müdahale gerektiren bir durumdur. Ölüm riskinin fazla olması, inme gibi sağlık sorunlarına yol açabilmesi ve beynin etkilendiği bölgeye göre, konuşma yetisine, hareket etme becerisine, görme kayıplarına sebep olabileceği için belirtilere görüldüğünde zaman kaybetmeden acil servise başvurmak gereklidir.

Beyin Kanaması Ne Zaman Belirti Verir?

Özellikle kafa travmaları nedeni ile meydana gelen subdural kanamalar, beynin zarları arasında adeta asılı biçimde bulunan “köprü toplardamarlar”ın yırtılması ya da kopması üzerine oluşur. Bu damarlardaki basınç nispeten daha düşük olduğu için belirtileri olaydan iki dakika sonra ileri iki hafta arasında ortaya çıkabilir.

Beyin Kanaması Geçiren İnsan Hisseder mi?

Şiddetli bir biçimde ortaya çıkan baş ağrıları, mide bulantısı ve kusma , kişinin baş kısmını aşağı eğerek kolay bir şekilde eğilememesi, ense bölgesinde sertlik, mide bulantısı, çift görme, his kayıpları ve ışık hassasiyeti beyin kanaması belirtileri arasında sayılabilir.

Beyin Kanaması Baş Ağrısı Nasıl Olur?

Subaraknoid kanama olarak isimlendirilen kanamada öncü semptom hastada ani şekilde ortaya çıkan daha önce hiç yaşamadığı şiddetli baş ağrısıdır. Bazen bu baş ağrısına vücudunun bir tarafında yaşanan güçsüzlük, sara nöbeti (epilepsi), şuur kaybı gibi bulgular da görülebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dirsekte-sinir-sikismasi-ulnar-oluk-sendromu

Dirsekte Sinir Sıkışması (Ulnar Oluk Sendromu)

Dirseğin bükülmesi sonucu ulnar sinir gerilir ve sıkışır. Bu duruma dirsekte sinir sıkışması denir. Elini başının altına koyarak uyuyan ve dirseklerini dayayarak çalışmak zorunda kalanlarda daha sık görülür....

Devamını Oku
Bas-agrisi

Baş Ağrısı

Baş ağrısı bazen bütün bir gününüzü mahvedebilir. Uykusuz, sinirli, stresli bir günde, moralinizi bozan bir şey olduğunda baş gösterebilir......

Devamını Oku
Bel-kaymasi-spondilolistezis

Bel Kayması

Bel kayması, bel bölgesindeki omurgaların diziliminin bozulması olarak tanımlanmaktadır. Bel kayması mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir....

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube
Spotify