hamilelerde-karpal-tunel-sendromu
30 Eyl 2019 Okuma: 87

Hamilelerde Karpal Tünel Sendromu

El bileğimizde dokuz adet tendonun ve bir adet sinirin geçtiği bir tünel vardır. Bu tünelin adı karpal tüneldir. Buranın içinden geçen median sinirin sıkışmasıyla birlikte ortaya çıkan hastalığa karpal tünel sendromu, halk arasında da el bileğinde sinir sıkışması denir.

Karpal tünel sendromu en çok el bileğini zorlayarak kullanan kişilerde görülür. Örneğin bilgisayar kullananlar, el işi yapanlar, halı dokuyanlar el bileğini zorladıkları için risk altındadır. Öte yandan kadınlar ve 30 yaş üstündeki kişilerde daha sık karşılaşılan karpal tünel sendromunun oluşmasında hormonal değişikliklerin önemli bir etkisi vardır. Bu yüzden hamilelerin yaklaşık yüzde 30'u bu hastalığa maruz kalır.

Hamilelerde Karpal Tünel Sendromu Nedenleri 

Hamilelik sırasında vücutta tutulan fazla sıvılar karpal tünel sendromunun oluşmasında en büyük etkendir. Gebelikte görülen bu sorunun tedavisinde genellikle ameliyata gerek kalmaz, çünkü hamilelik sonunda çoğunlukla son bulur. Hamilelere bu dönemde tuz tüketimini azaltmayı, el bileğini uzun süre aynı pozisyonda tutmamayı, düzenli aralıklarla dinlendirmeyi, kilo kontrolünü sağlamalarını öneriyoruz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Facebook
Twitter
Youtube
Spotify