Boyun Fıtığı ile Karıştırılan Hastalıklar
30 Eyl 2019 Okuma: 69

Boyun Fıtığı ile Karıştırılan Hastalıklar

Fibromiyalji: Fibromiyalji sık tekrarlayan boyun ve bel kaslarının spazmına denir. Halk içinde adale romatizması olarak da bilinen bu hastalığa sahip olan kişilerin birçoğu yıllarca kendisinde boyun fıtığı olduğu şüphesiyle yaşar.  Bunlardan bir kısmında belki de hiç ağrı yapmayan ufak boyun fıtıkları da varsa boş yere boyun fıtığı ameliyatı olurlar ve ağrıları boyun fıtığına bağlı olmadığı için geçmez. Fibromiyaljinin ne önemli nedenlerinden biri strestir. Hastalarda bazen bel ağrıları da görülür.  Travmalar tetikleyici faktördür . Vücutta dolaşıcı adale spazmları ve düzelememe kaygısı, kronik bir depresyona neden olabilir.

İmpingement Hastalığı:  Bu hastalık omuz ekleminden kola doğru yayılım gösteren şiddetli ağrıyla seyreder. Ağrılar belli hareketlerde ve pozisyonlarla şiddetlenir. Bazen de geceleri artış gösterir.

Sinir Tuzaklanmaları: Omurilikten vücudun diğer kısımlarına doğru dağılan sinirlerin kolda belli noktalarda sıkışması durumudur. En çok görüleni halk arasında el bileğinde sinir sıkışması olarak bilinen, asıl adı karpal tünel sendromu olan hastalıktır. Özelikle orta yaş üstü kadınlarda ve bilek gücü gerektiren işleri yapan erkeklerde  görülür. Geceleri kolun tamamına yayılan ağrı ve uyuşmalarla belirti verir. Eğer boyun fıtığı ile beraber olursa çift tuzaklanma denir ve her ikisinin de aynı anda tedavisi gerekir.

Tenosinovit: Koldaki kasların ve kas tendonlarının zorlama veya romatizmal nedenlerle şişmesi sonucu ortaya çıkar. Bölgesel ağrılarla seyreder.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

boyun-fitigi-ameliyati
boyun-fitigi-ameliyati

Boyun Fıtığı Ameliyatı Nedir?

Boyun bölgesinde bulunan omurlar arasında bulunan ...

Devamını Oku
boyun-fitigi-tanisi
boyun-fitigi-tanisi

Boyun Fıtığı Tanısı

Boyun problemlerini belirlemek için önce hekim mua...

Devamını Oku
boyun-fitigi-ameliyati
boyun-fitigi-ameliyati

Boyun Fıtığı Ameliyatı

İleri derecede boyun fıtığı problemleri cerrahi yö...

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube