Boyun Fıtığından Korunmanın Yolları
30 Eyl 2019 Okuma: 86

Boyun Fıtığından Korunmanın Yolları

Boyun Fıtığından Nasıl Kurtulunur

Boyun fıtığının oluşmasında en önemli faktörlerden biri strestir. Bel ve boyun gibi birçok hastalıkta stresin önemli bir yerinin olduğu bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için pek de kolay olmasa da boyun fıtığı ile karşılaşmamak için öncelikle stresten uzak durmak gerekiyor.

Hareketsiz yaşam birçok sağlık sorununu da birlikte getirdiği gibi boyun fıtığının oluşmasına zemin hazırlar. Özellikle sabit bir pozisyonda çalışan bir kişi bu sorunla daha fazla karşılaşır. Masa başında çalışanları bu sınıfa koyabiliriz. Hayatımızın içinde muhakkak spor olmalıdır. İlla profesyonel olarak sporla ilgilenmek zorunda değilsiniz. Yürüyüş, yüzme, fitness, hatta basit egzersizler bile boyun kaslarının güçlenmesi için yeterli olabilir. 

Yapılan ani ve ters hareketler birdenbire boynumuzun sakatlanmasına neden olabilir. Birden kafanın çevrilmesi, bir yere uzanmaya çalışmak, refleks olarak herhangi bir şeyden kaçınmak boynumuzda hasara yol açabilir. Bu yüzden her zaman dikkatli olmalıyız.

Bilgisayar başındayken, televizyon izlerken, otururken ve yatarken boynumuzu yanlış pozisyonda tutmamalıyız. Uzun süren bu yanlış pozisyonlar boyun kaslarına ve sinirlere zarar verebilir. Yatarken uygun yastık seçmeli, bilgisayar ve televizyon karşısında doğru duruş sergilemeliyiz.

Ağır yük taşımak bel fıtığı gibi boyun fıtığına da neden olabilir. Ağırlık kaldırma ve ani dönüşler bel ve boyun ağrısının temel sebeplerindendir. Dengesiz ağırlık dağılımıyla bir yükün kaldırılması ve ani dönüşler bel ve boyun fıtığına neden olabilir.  Ağırlık kaldırma esnasında sırtı düz tutarak, dizlerin bükülerek hareketin yapılması çok önemli. Taşınacak şey her ne ise, ağırlıkları parça parça taşıyın ya da işinizi kolaylaştıracak bir yardımcı araç kullanın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

boyun-fitigi-tanisi

Boyun Fıtığı Tanısı

Boyun problemlerini belirlemek için önce hekim muayenesi gerekir. Hekim, muayene esnasında tanıyı koyar ancak hem kesin sonuç hem de detaylı bilgi için birtakım radyolojik metotlara başvurabilir...

Devamını Oku
boyun-fitigi-ameliyati

Boyun Fıtığı Ameliyatı

İleri derecede boyun fıtığı problemleri cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Boyun fıtığı ameliyatı günümüzde mikro cerrahi diskektomi yöntemi ile uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında hasta kısa bir süre içerisinde günlük yaşamına dönebilmektedir...

Devamını Oku
boyun-fitigi-ameliyati

Boyun Fıtığı Ameliyatı Nedir?

Boyun bölgesinde bulunan omurlar arasında bulunan diskler birtakım nedenler ile deformasyona uğrayabilmektedir. Bu durum boyun fıtığı problemini açığa çıkarmaktadır....

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube
Spotify